Historické fórum
 
DomovFAQHľadaťRegistráciaZoznam užívateľovUžívateľské skupinyPrihlásenie

Share | 
 

 Kapitalistická demokracia alebo cirkevný štát?

Goto down 
AutorSpráva
m.s.
Poddaný
Poddaný


Poeet p?íspivku : 14
Registration date : 05.10.2008

OdoslaťPredmet: Kapitalistická demokracia alebo cirkevný štát?   Ne december 07, 2008 8:29 pm

Takmer všetky veľké svetové náboženstvá čerpali vo svojich začiatkoch priamo z Pravdy a ich úlohou bolo túto Pravdu chrániť, rozvíjať a vnášať do povedomia, ako aj do reálneho života celej spoločnosti. Žiaľ, to pôvodne zdravé a správne vždy postupom času prerástlo ľudskými názormi, ľudským chcením a ľudskými hmotnými potrebami až natoľko, že pod týmito nánosmi bola nakoniec celkom udusená a zasypaná Pravda, ktorej mali všetky náboženstvá pôvodne slúžiť.

Áno, aj duchovný marazmus, ktorý dnes prežívame je žiaľ, vo veľkej miere iba neblahým dôsledkom nezvládnutia základnej úlohy cirkví, ktoré zlyhali vo svojom poslaní. Cirkví, ktoré mali neraz v minulých dobách priamy a celkom reálny vplyv na chod celej spoločnosti, avšak nikdy ho nevyužili správne. Nikdy sa im nepodarilo presadiť do celospoločenského povedomia jeden z najzákladnejších princípov všetkých náboženstiev, ktorým je láska k blížnemu, ako k sebe samému.

Nedošlo k tomu preto, lebo o niečo podobného cirkvi nikdy vážne neusilovali. Stali sa z nich totiž iba čisto pozemské organizácie, snažiace sa len o expanziu vlastnej moci, vplyvu a hmotného prospechu. To pôvodne duchovné bolo nakoniec prekrútené v pravý opak a dokonca zneužité ako nástroj na udržanie širokých más v nevedomosti. V nevedomosti o svojom práve na ľudsky dôstojný život a v poslušnosti nie Stvoriteľovi a jeho Zákonom, ale inštitúciám cirkví.

Presne takouto bola pred 2000 rokmi i židovská cirkev, ktorej predstavitelia, v strachu pred stratou moci a vplyvu, zavraždili Mesiáša, prinášajúceho ľudstvu onú pôvodnú, čistú, neskalenú, ale už dávno zabudnutú Pravdu. Pravdu, ktorá bola samozrejme iná, ako ich ľudskými predstavami popretkávané učenie.

Čiste poznanie o Zákonoch Božích však aj napriek odporu vtedajšej cirkvi na zemi predsa len zažiarilo, avšak behom stáročí ho ľudia opäť strhli nadol a zakalili až na nepoznanie. Všetkým hľadajúcim Pravdu musí byť preto zvlášť zdôraznené: Učenie cirkví a Pravda sú dve úplne rozdielne veci!

No a tomu, že cirkvi už dávno správne nestoja v Zákonoch Božích, tomu zodpovedá i všetko to nesprávne a zlé, čo vykonali počas svojej dlhej histórie a čo mnohokrát doslova poburuje ľudí, ktorí si zachovali jasnú myseľ, čisté srdce a elementárny zmysel pre spravodlivosť.

Jedným z neblahých dôsledkov tohto všetkého je, že mnoho súčasníkov sa práve z vyššie spomínaných dôvodov stalo ateistami, ktorí zanevreli takmer na všetko, čo i len trochu zaváňa duchovnom.

Ich odpor môže byť v nich hlboko zakorenený aj na základe osobných, negatívnych prežití, ktoré zakúsili vo svojich minulých životoch. Práve vtedy mohli byť totiž títo samostatne uvažujúci ľudia pre nesúhlas s vtedajšími cirkevnými praktikami neraz osobne prenasledovaní, mohlo im byť spôsobované utrpenie, ba dokonca siahnuté na život. Takéto niečo sa zapíše do duše človeka tak hlboko, že pri ďalšom pozemskom vtelení si so sebou prináša silný vnútorný odpor voči všetkému, čo nejako súvisí s cirkvami a duchovnom.

Je však smutné a nesprávne, že títo ľudia spolu s cirkvou zanevreli aj na duchovno ako také, lebo aj napriek ich zlej osobnej skúsenosti, či už súčasnej, alebo minulej, má život na zemi a vo stvorení duchovný rozmer.

Celé stvorenie funguje na základe určitých Zákonitostí, o ktorých poznanie a aplikovanie do každodenného života sa snažili všetci veľkí duchovní učitelia a nakoniec i Syn Boží. Zo Svetla bola vždy v logickej vecnosti prinášaná iba znalosť o spomínaných Zákonitostiach, ktoré musia ľudia poznať a naučiť sa ich rešpektovať, pretože iba tadiaľto vedie cesta k plnosti a šťastiu života na zemi i mimo nej.

Avšak po odchode každého z týchto veľkých duchovných učiteľov bol z ich osoby vytvorený kult a z ich učenia náboženstvo, v ktorom nakoniec, pod nánosmi ľudských názorov celkom zaniklo pôvodné vedenie. A počas svojej dlhej histórie sa tieto náboženstvá so svojimi nesprávnymi postojmi tak veľmi sprofanovali, že ak dnes, v dobe relatívnej slobody názorov začneme niektorým ľuďom hovoriť o duchovnom rozmere bytia, o nutnosti určitého duchovného poznania a o znalosti Zákonov Božích, ktoré by mal pre svoj vlastný osoh poznať a rešpektovať každý z nás, za všetkým týmto je okamžite videná cirkev a jej snaha o získanie moci, vplyvu, či dokonca snaha o zriadenie cirkevného štátu.

Áno, onen panický strach, ktorý sa pri vyslovení pojmu „cirkevný štát“ zmocňuje všetkých ateistov je do určitej miery plne oprávnený, pretože pramení z mnohých negatívnych historických a ako už bolo spomenuté, snáď i osobných skúseností, kedy sa cirkev k tejto moci blížila, alebo ju už aj reálne vlastnila, ale žiaľ, nikdy ju správne nevyužila. Panovanie cirkví totiž sprevádzalo rovnaké množstvo krívd, neprávosti, biedy a nespravodlivosti, ako vládnutie ktoréhokoľvek iného kráľa, monarchu, alebo panovníka. Vo všetkých cirkvách to boli vždy iba jednotlivci, ktorí sa v bežnom živote naozaj úprimne snažili o uplatňovanie zásad vlastného vierovyznania.

Ale každý štát, ktorý chce reálne fungovať, sa musí predsa len riadiť nejakými pravidlami a zákonmi. Zákonodarstvo súčasných štátov funguje na racionálno – rozumovom a materialisticko – hmotárskom základe, bez rešpektovania duchovného rozmeru bytia. Tento systém je ale v zásade nesprávny a s nezvratnou určitosťou speje k istému zrúteniu.

Avšak ako nám história ukazuje, rovnako nesprávnymi boli aj všetky pokusy o nastolenie takzvaných cirkevných štátov, ktoré žiaľ, nijakým výrazným spôsobom nevybočovali z bežného štandardu vládnutia a v ktorých nikdy neprišla k životu realizácia základných princípov tej ktorej cirkvi v celospoločenskom meradle.

Ideálny štát, ktorý je štátom blízkej budúcnosti, nebude stáť na slepom, bezduchom a tupom materializme, ako je tomu dnes, ani na pravidlách nejakej z mnohopočetných cirkví, v ktorých to ľudsky – cirkevné úplne potlačilo pôvodnú znalosť Zákonov stvorenia.

Ideálny štát má byť a musí byť postavený iba na čistej a vecnej znalosti na Zákonov Božích! Rozumoví ľudia dneška netušia, čo to znamená!

Ľudia dneška sú totiž pyšní na výdobytky súčasnej spoločnosti, považujúc ju za vrchol všetkého, čo táto civilizácia doteraz dosiahla. To všetko však bolo vybudované iba za pomoci obmedzeného ľudského rozumu a Zákonov na ňom postavených. Áno, vskutku, takzvaný racionálny materializmus dosahuje v dnešnej dobe svojho vrcholu, za ktorým však práve pre jeho rozumovú obmedzenosť nemôže nasledovať nič iného, ako strmhlavý pád nadol.

Pri pozornejšom pohľade okolo seba môže predsa každý celkom jasne vidieť tisíce príznakov poslednej agónie tohto mravne skazeného, bezohľadnou chamtivosťou presiaknutého a ľudsky úplne zvrhlého systému.

Jedine Zákonmi Božími – dokonalými Zákonmi stvorenia sa musí riadiť ľudská spoločnosť, ak sa má stať spoločnosťou dokonalou a ideálnou.

V prvom rade však je treba poznať tieto Zákony v ich logike a prísnej vecnosti, presne tak, ako vo stvorení fungujú a to všetko bez viazanosti na nejakú cirkev, duchovný prúd alebo smer. Logická jasnosť a vecná znalosť týchto Zákonov musí byť potom aplikovaná do pozemského zákonodarstva toho ktorého štátu. Konkrétne do hospodárskej a ekonomickej oblasti, do pracovno právnych a spoločenských vzťahov, do výchovy detí, do kultúrnych a oddychových aktivít a tak ďalej.

Dnes ešte máme slobodný výber spomedzi dvoch alternatív: Tou prvou je spoznanie a priznanie si trvalej neudržateľnosti súčasného systému vecí, jeho zavrhnutie a dobrovoľné vykročenie na správnu cestu, spočívajúcu v poznaní a podriadení sa Zákonom Božím.

Ak ale zlyhá táto možnosť dobrovoľnej zmeny, príde na rad tá druhá, ktorá nám prinesie globálne zrútenie na nesprávnych základoch vybudovanej spoločnosti. Potom pochopia mnohí, aj tí, čo sa teraz ešte usmievajú, že touto cestou sa už ďalej ísť nedá.

No a po bolestnom páde nesprávneho, bude aj tak nasledovať nevyhnutné podriadenie sa tomu, čo ešte dnes môžeme urobiť dobrovoľne - bude nasledovať podriadenie sa Zákonom Božím!

V skutočnosti má teda ľudstvo iba jednu jedinú možnosť, ku ktorej vedú dve cesty: Dobrovoľná, čiže viac menej bezbolestná a nedobrovoľná, plná zbytočnej bolesti, utrpenia a nevídaného strádania. Ktorú z nich si vyberieme?

M.Š. spolupracovník časopisu „Prebúdzajúce sa Slovensko“
http://www.pre-slovensko.sk
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
avatar

Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

OdoslaťPredmet: Re: Kapitalistická demokracia alebo cirkevný štát?   Ne december 07, 2008 8:57 pm

ok, mam zopar otazok:
ake su to tie Bozie Zakony?
a druha otazka:
neporozumel som poslednej vete... ake su to tie dve cesty a k comu vlastne?
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Brano
Veľkoknieža
Veľkoknieža
avatar

Poeet p?íspivku : 2233
Age : 24
Localisation : MT
Registration date : 26.02.2007

OdoslaťPredmet: Re: Kapitalistická demokracia alebo cirkevný štát?   Ne december 07, 2008 9:01 pm

podľa posledných dvoch odstavcov si to určite prečítam, už si dávam pripomienku, no len tak z dlhej chvíle by ma zaujímalo celé meno autora (nie, nepozeral som si stránku), vieš ako že aj ja si tam môžem napísať že napísal P.N., autor vedeckého šasopisu rudý úsvit scratch pig
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Nietzsche
Zeman
Zeman
avatar

Poeet p?íspivku : 431
Registration date : 22.11.2007

OdoslaťPredmet: Re: Kapitalistická demokracia alebo cirkevný štát?   Ne december 07, 2008 10:14 pm

Fuha, v Cesku sme sa zisli vsetci, ktorych popalili v minulych zivotoch na hranici.. ja som vedel, ze v tom nieco bude.. Very Happy Ale inac zaujimavy clanok, vzdy si pri takych rozsirim slovnu zasobu. Marazmus - schatralost.. moze sa raz hodit. Opat trochu katastroficke, ale filmove spracovanie by mohlo byt dobre. Vytkol by som tomu tie zakony, oplatilo by sa tu nieco spomenut, ako vravel Zarathustra, nie pardon, nyarlathotep Very Happy A este nieco.. mohol by som dalej chodit do striptizovych klubov pri Karlaku, vsak?.. nie, lebo ked tu pisete o tej moralke, tak chcem vediet, skor nez sa ma niekto v referende spyta, ci chcem ist tou dobrovolnou alebo nedobrovolnou cestou.. Sleep
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
m.s.
Poddaný
Poddaný


Poeet p?íspivku : 14
Registration date : 05.10.2008

OdoslaťPredmet: Re: Kapitalistická demokracia alebo cirkevný štát?   Ne december 14, 2008 12:54 pm

Odpoveď pre nyarlathotep

Božie Zákony sú Desatoro v správnom výklade, ktorý môžete nájsť napríklad v knihe „Zákony pre život na zemi“.

Tomuto ľudstvu bol daný určitý čas na to, aby sa ich naučili poznávať a podľa nich žiť. Sú to totiž Zákony Majiteľa zeme, reprezentujúce Jeho vôľu.

Buď teda ľudstvo spozná dobrovoľne a samo od seba, že jedine dodržiavanie týchto Zákonov nám môže zaručiť vytúžený pokoj a šťastie, alebo práve tieto Zákony v ich dokonalom pôsobení zmätú nakoniec zo zeme všetkých, ktorí si budú chcieť žiť iba po svojom.

Stane sa tak preto, aby už konečne zavládol na tejto planéte mier a šťastie, ktoré nemožno dosiahnuť inak, ako podriadením sa Zákonom Božím.

To sú teda dve cesty k šťastiu života na zemi. Jedna je dobrovoľná, na ktorú je ešte stále čas a druhá nedobrovoľná, vynútená účinkami spravodlivých Zákonov stvorenia, ktorá nám však prinesie mnoho zbytočného utrpenia.
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Vulkulak
Zeman
Zeman
avatar

Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

OdoslaťPredmet: Re: Kapitalistická demokracia alebo cirkevný štát?   Ne december 14, 2008 3:40 pm

Ako že .. v ich dokonalom pôsobení zmätú nakoniec zo zeme všetkých, ktorí si budú chcieť žiť iba po svojom? Tomu tak trochu nerozumiem, niečo mi to pripomína ale mlčím ..
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Brano
Veľkoknieža
Veľkoknieža
avatar

Poeet p?íspivku : 2233
Age : 24
Localisation : MT
Registration date : 26.02.2007

OdoslaťPredmet: Re: Kapitalistická demokracia alebo cirkevný štát?   Ne december 14, 2008 6:35 pm

to mi pripomína inkvizíciu " nemodlil si sa dostatočne, zhoríš na hranici", mimo to, keby si mal niákym zázračným omylom pravdu, prečo by " pán zeme" nezasiahol vtedy keď boli najväčšie vojny, a nemyslím len tie svetové,

+ ak povieš že nám dal čas, tak čo ak sa "omylom" zničíme spolu s jeho planétou skôr?to by mu už asi boli tie jeho zákony na dve veci

btw: ak by som si musle vybrat z tohto, radšej by som si vybral demokraciu, aj ked kapitalistickú lol!

o a edit: este som si to neprecital Very Happy , ale uz sa na tom pracuje, budem sa snazit to precitat do vianoc Laughing Laughing Laughing
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Vulkulak
Zeman
Zeman
avatar

Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

OdoslaťPredmet: Re: Kapitalistická demokracia alebo cirkevný štát?   Ne december 14, 2008 7:00 pm

Také veci ani nevyťahuj v tejto téme, že prečo Boh nezabránil vojnám, prečo necháva ľudí trpieť a prečo Boh nechá také veci dopustiť a tak ďalej. Je to na dlho a je to od veci čo sa témy týka. Poviem ti len jednou vetou .. že toto nie je raj Wink
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
alganor
Barón
Barón
avatar

Poeet p?íspivku : 725
Registration date : 06.01.2008

OdoslaťPredmet: Re: Kapitalistická demokracia alebo cirkevný štát?   Ne december 14, 2008 7:06 pm

neviem preco, ale ten clanok mi strasne pripominal miesanie jablk s hruskami, ochutene roznymi zauzivanymi mytmi a legendami a to cele v ceste z augustinovskej filozofie o bozom state
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
avatar

Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

OdoslaťPredmet: Re: Kapitalistická demokracia alebo cirkevný štát?   Po december 15, 2008 10:25 am

m.s. napísal:
Božie Zákony sú Desatoro v správnom výklade, ktorý môžete nájsť napríklad v knihe „Zákony pre život na zemi“.
co je to za knihu? este som o takej nepocul... je to nejake zvlastne vydanie Biblie, alebo co?
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Thor
Veľmož
Veľmož
avatar

Poeet p?íspivku : 966
Age : 27
Registration date : 01.03.2007

OdoslaťPredmet: Re: Kapitalistická demokracia alebo cirkevný štát?   St december 17, 2008 6:25 pm

k nazve temy... ani jedno Smile
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Sponsored content
OdoslaťPredmet: Re: Kapitalistická demokracia alebo cirkevný štát?   

Návrat hore Goto down
 
Kapitalistická demokracia alebo cirkevný štát?
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Náboženstvá-
Prejdi na: