Historické fórum

DomovFAQHľadaťRegistráciaZoznam užívateľovUžívateľské skupinyPrihlásenie

Share | 

O nemožnosti pochopenia Stvoriteľa

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down 
AutorSpráva
m.s.
Poddaný
Poddaný

Poeet p?íspivku : 14
Registration date : 05.10.2008

OdoslaťPredmet: O nemožnosti pochopenia Stvoriteľa   Ne január 25, 2009 12:53 pm

Neraz bez zlého chcenia, v naivnej viere a v nevedomosti je z mnohých strán možné počuť, že človek je božský, že každý z nás má Boha v sebe, hovorí sa o osobnom vzťahu k Bohu, o tom, že sme božími deťmi a tak ďalej.

Žiaľ, všetky podobné názory sú však v skutočnosti iba svedectvom toho, že takmer vôbec nič netušíme o nepochopiteľnom majestáte a nesmiernej velebnosti jediného, vše vládneho Boha, pretože inak by nás v súvislosti s človekom nemohlo ani len napadnúť použiť pojem „božský“.

K lepšiemu pochopeniu nesmierneho rozdielu medzi tvorom, akým je človek a jeho Tvorcom si uveďme príklad druhovej rozdielnosti medzi človekom a zvieraťom.

Najvnútornejším jadrom človeka je duch, kým u zvierat je toto vnútorné jadro úplne iného, a síce, bytostného druhu. To znamená, že medzi človekom a zvieraťom sa rozprestiera veľká a ničím nepreklenuteľná priepasť dvoch úplne rozdielnych druhov. Ani na najvyššom vrchole svojho vývoja sa teda zviera nikdy nemôže stať človekom a inorodému, ľudsky duchovnému druhu nemôže preto vôbec nikdy porozumieť.

No a podobný, alebo lepšie povedané, ešte neporovnateľne väčší je rozdiel medzi človekom a jeho Tvorcom. Napríklad anjeli a archanjeli stoja vo vývojovej hierarchii omnoho vyššie, ako ľudský duchovný druh a predsa ani oni nie sú schopní vidieť, vnímať a chápať veľkého, vše vládneho Boha v jeho skutočnej, bezbytostnej podstate.

Nie, ako ľudia nemáme v sebe ani len štipku božského. Človek vznikol z Vôle Najvyššieho a touto jeho zosobnenou tvorivou Vôľou je Duch! Duch Boží! Duch Svätý!

Človek teda vznikol z Ducha a preto je duchovnej podstaty. Nie teda priamo z Boha, ale iba nepriamo, a síce, z jeho Vôle, z jeho Ducha. No a je to práve náš duchovný pôvod, ktorý nám znemožňuje pochopiť všetko to, čo presahuje hranice nášho druhu.

Ani pri tom najvyššom duchovnom zdokonalení, ktorého možnosti sú nesmierne, nebudeme teda schopní chápať dianie v božskej ríši, v ktorej žijú anjeli a archanjeli a nie to ešte Stvoriteľa samotného, ktorý je v jeho skutočnej veľkosti nepochopiteľný a nepoznateľný i anjelom a archanjelom.

Táto nemožnosť chápania Stvoriteľa bola mimochodom i dôvodom, prečo mali Izraeliti zakázané robiť si o Tvorcovi akékoľvek predstavy, alebo ho nejakým spôsobom zobrazovať.

Opodstatnenosť tohto príkazu spočíva v skutočnosti, že akékoľvek predstavy ľudského ducha o svojom Tvorcovi sa musia vždy nevyhnutne pohybovať iba v hraniciach chápavosti jeho vlastného, duchovného druhu. No a podobná predstava Stvoriteľa, ako toho najvyššieho a najdokonalejšieho, stojaceho na samom vrchole ľudsky duchovného druhu by bola aj pri tej najlepšej vôli nesmiernym znížením ľuďom nikdy nepochopiteľnej veľkosti Božej.

Človek teda nikdy nepochopí svojho Stvoriteľa, avšak má sa k Nemu vo svojom živote snažiť čoraz viacej približovať a to svojim poctivým úsilím o dobro, čistotu a spravodlivosť.

Celkom konkrétne si to môžeme opäť priblížiť na príklade povolaného židovského národa: V tých dávnych dobách, keď takmer všetky národy mali svojich „bohov“, zhotovených z kameňa, zlata, alebo vyrezaných z dreva, symbolom zmluvy povolaného národa s jediným, neviditeľným a nepochopiteľným Bohom bola archa úmluvy a v nej uschované Desatoro. Desatoro, čiže zákony Božie, podľa ktorých má žiť ľudský duch vo stvorení, ak chce stáť vo Vôli a v ochrane svojho veľkého Boha a ak chce byť šťastný.

Stvoriteľ ako taký je teda pre ľudí nesmierne vzdialený a nepochopiteľný. To však, čo ako ľudskí duchovia môžeme a máme je naučiť sa poznávať jeho Vôľu, prejavujúcu sa vo fungovaní dokonalých Zákonov vo stvorení. Tvorcu teda nemôžeme poznať priamo, ale iba nepriamo, prostredníctvom jeho Vôle, votkanej do stvorenia, prejavujúcej sa Zákonmi vo stvorení. Tieto Zákony sú v podstate jeho rečou, ktorou sa nám každú minútu, ba každú sekundu živo prihovára.

Boh je teda pre človeka ...Zákon! Čiže Zákony stvorenia, predstavujúce jeho Vôľu. Túto skutočnosť symbolizovala archa úmluvy so Zákonmi Desatora vo svojom vnútri. Ich znalosť, rešpektovanie a život podľa nich je teda jedinou cestou ľudského ducha k šťastiu, Svetlu a k Výšinám, čoraz bližšie k nášmu Pánovi. Inej cesty nahor pre nikoho z nás niet!

Čo teda dodať na záver? Ak budeme niekedy počuť pojem „božský“ v súvislosti s ľudským duchom, okamžite sa majme na pozore. Ten totiž, kto tak vraví, nech by to už bol ktokoľvek, tým vydáva svedectvo o vlastnej, hlbokej duchovnej neznalosti, alebo čo je ešte horšie – o osobnej rúhavej pýche a domýšľavosti.

Zodpovedne potom zvážme, akú asi hodnotu budú mať jednotlivé slová, alebo učenie podobného človeka, tak hlboko sa mýliaceho v tých najzásadnejších skutočnostiach. Práve toto kritérium nám môže byť v mnohom nápomocné v rozlišovaní pravdy od rôznych omylov, alebo dokonca vedomého zavádzania.

M.Š.
Slovenské občianske združenie pre posilňovanie mravov a ľudskosti
www.pre-ludskost.sk
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Nietzsche
Zeman
Zeman

Poeet p?íspivku : 431
Registration date : 22.11.2007

OdoslaťPredmet: Re: O nemožnosti pochopenia Stvoriteľa   Ne január 25, 2009 2:06 pm

Ty si tak maximalne bohovsky debil. Preco ste ho este nezabanovali? Spolocnost psychopatov, nic ine. Pozreli ste sa niekedy na tu ich stranku? (http://www.zdruzenie-ludskost.sk/sk/o-mimozemskych-civilizaciach-vo-vesmire4-cast/) "Svetlí a dôstojní – takí sú obyvatelia tejto hviezdy".. By som sa vedla takeho bal sediet v elektricke, nikdy nevies, co z neho vypadne. Do Boha i so sektami!
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman

Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

OdoslaťPredmet: Re: O nemožnosti pochopenia Stvoriteľa   Ne január 25, 2009 5:53 pm

Jejda a ako sa národniarsky tvária Rolling Eyes Do pekla aj s nimi.
Návrat hore Goto down
ballsofsteel
Poddaný
Poddaný

Poeet p?íspivku : 8
Registration date : 20.12.2008

OdoslaťPredmet: Re: O nemožnosti pochopenia Stvoriteľa   Ne január 25, 2009 8:35 pm

K urazkam sa hadam nepotebujeme znizovat, pani Wink

Dovolte mi vyjadrit sa k teme, a to konkretne k bodu, kde starter pise, ze medzi clovekom a zvieratom existuje priepastny, nepreklenutelny rozdiel.Vazeny, pri vsetkej ucte, to myslite vazne?

Clovek a zviera maju predsa xy podobnych crt a lisia sa minimalne (hoci z hladiska svetovej dominancie celkom rozhodujucim rozdielom).

Zacal by som pudmi.

Akokolvek krasna je ludska bytost, bez reprodukcneho pudu by nas tu uz davno nebolo. Pritom 99.9 percenta akterov sumy vsetkych pohlavnych stykov v historii ludstva nemyslia na potomstvo, ale na primitivny pud slasti. U zvierat je to presne o 0.1 percenta viac, co nepovazujem za statisticky vyznamny rozdiel.

Pud sebazachovy. Az na vynimocne pripady, ktore tvoria zrejme podobne mizivu cast populacie ako v predoslom pripade, sa ludia riadia pudom sebazachovy rovnako ako zvierata, cim chcem poukazat na podobnost. Je to zle? Samozrejme ze nie, inak by sme tu zase len neboli. Vyhradne LUDSKU crtu by som naopak videl v potlaceni pudu sebazachovy (hoci vynimky sa teda najdu aj v risi zvierat), kedy sa clovek vzda vlastneho zivota pre nejaku myslienku, pre urcity ucel. Ulava od zivotneho utrpenia je podla mna ta nizsia forma, ktorej su schopne vo velmi vynimocnych pripadoch aj zvierata. Vyssiu formu by som videl v podobe obety v prospech blizneho (zachrana zivota druheho a sucasna obeta vlastneho zivota), v prospech vyssej myslienky (Giordano Bruno), lojality a cti (Posledny samuraj... vyborny film, nie?) a vobec vsetkeho, cim sa jedinec svojou obetou zasluzi o nejake dobro, alebo aj zlo (samovrazedny atentatnik). Jednoducho povedane, za ludsku (nie zvieraciu) crtu povazujem popretie vlastneho pudu sebazachovy. Samozrejme, ako som povedal, ludi schopnych takehoto konania je na spicku noza.

Laska. Ludska jedinecnost alebo pudova pritazlivost?

O idealnej laske by nam urcite najlepsie vedeli porozpravat snivajuci teenageri. O tej realnej vieme svoje: manzelstvo z rozumu, laska typu vymenny obchod (ty mne, ja tebe), vzajomna zavislost a pomoc, atd... co je laska? Vseobecne platna definicia neexistuje, pretoze neexistuje jej substancia. Smutne, ale tak to vidim.
Prejavy naklonnosti su celkom porovnatelne s tymi zvieracimi, staci sa ist pozriet do ZOO na opicky. Je zname, ze vedia vyjadrovat emocie priazne voci vyvolenej polovicke. Nie je to ziadna exkluzivna ludska vlastnost. Mam psa, a jeho oddanost vyraza dych, jeho "laska" je nezistna a uprimna. Ale to predsa ziadna laska nie je!
Obavam sa, ze terminom LASKA zamiename urcite formy socialneho spravania, ktore vo svojej podstate vobec tak krasne nezneju.

O telesnych podobnostiach ako ochlpenie, prsty na nohach (nacoze by nam ich Boh prilepoval?), nechty/pazury, kostrc/chvost a podobne to tu rozvadzat nebudem.

Nehanbim sa oznacit sam seba za zviera. Za zviera, ktore je schopne velmi ostro a lstivo mysliet, ako si zabezpecit vlastne potreby a blahobyt. Zviera, ktore je schopne podrobit si svet, zotrocit, zneuzivat a zabijat vlastny druh, ktore ma patent na lasku a moralne hodnoty.
Návrat hore Goto down
Nietzsche
Zeman
Zeman

Poeet p?íspivku : 431
Registration date : 22.11.2007

OdoslaťPredmet: Re: O nemožnosti pochopenia Stvoriteľa   Po január 26, 2009 12:59 am

hehe, pomaly s tym zotrocovanim a zabijanim Smile A co sa lasky tyka, asi si len ziadnu nezazil. Nu, vlastne ani na mna este nesadla, ale poprierat ju vo vztahu medzi muzom a zenou je opovazlive. Chces ju extrahovat z krvi alebo co? Skus ju hladat za vsetkym tym peknym, co kedy z muza vyslo..

A mi povedz, co zabera na sektarov, ked sa nemam znizovat k urazkam.. na kazdy komentar sa v ich mozgu zrodi nejaka kktina, ktora ho vyvrati a este aj upevni ich fanatizmus. Jak take hydry.. by som ich bil hlava nehlava.
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda

Poeet p?íspivku : 4722
Registration date : 19.06.2007

OdoslaťPredmet: Re: O nemožnosti pochopenia Stvoriteľa   Po január 26, 2009 3:24 pm

na jednej veselej stranke fstdt.com (jestli se nepletu) som cital nazor jedneho nabozenskeho fanatika, ktory tvrdil, ze najdolezitejsia vec, ktora nas odlisuje od zvierat, je viera v boha. kto vraj nema boha v sebe, nie je ani clovekom. a od toho uz nebolo daleko k spekulaciam, ze zabit zviera nie je nic strasne...

len pre info: clanok m.s. som necital, nekomunikuje on s nami, nebudem ani ja s nim...

EDIT: tak ok, docital som to, aby som nebol povazovany za ignoranta. a zaujala ma tam jedna veta:
Napríklad anjeli a archanjeli stoja vo vývojovej hierarchii omnoho vyššie, ako ľudský duchovný druh a predsa ani oni nie sú schopní vidieť, vnímať a chápať veľkého, vše vládneho Boha v jeho skutočnej, bezbytostnej podstate.
chcel by som vediet, na zaklade coho vieme tolko o anjeloch, najma ako co chapu a vnimaju... (v podstate sa da tato otazka rozsirit aj na Boha, ale preco hned take zlozite veci, ked mozme ist pekne postupne po rebricku)
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman

Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

OdoslaťPredmet: Re: O nemožnosti pochopenia Stvoriteľa   Po január 26, 2009 4:58 pm

Niektorí ľudia sú niekedy viac zvieratá, ako ľudia.
Návrat hore Goto down
Screamos
Panoš
Panoš

Poeet p?íspivku : 171
Registration date : 12.05.2009

OdoslaťPredmet: Re: O nemožnosti pochopenia Stvoriteľa   Ut jún 09, 2009 10:49 am

Nietzsche napísal:

A mi povedz, co zabera na sektarov, ked sa nemam znizovat k urazkam.. na kazdy komentar sa v ich mozgu zrodi nejaka kktina, ktora ho vyvrati a este aj upevni ich fanatizmus. Jak take hydry.. by som ich bil hlava nehlava.

tak isto sa mi javia tvrdo presvedceni krestania ked snimi vediem dialog o ich pravde drunken

to asi vseobecne plati Smile na kazdy nazor a kritiku nanho ..ked je clovek tvrdohlavy netolerantny nechapavy
Návrat hore Goto down
Screamos
Panoš
Panoš

Poeet p?íspivku : 171
Registration date : 12.05.2009

OdoslaťPredmet: Re: O nemožnosti pochopenia Stvoriteľa   Ut jún 09, 2009 10:53 am

m.s. napísal:
Opodstatnenosť tohto príkazu spočíva v skutočnosti, že akékoľvek predstavy ľudského ducha o svojom Tvorcovi sa musia vždy nevyhnutne pohybovať iba v hraniciach chápavosti jeho vlastného, duchovného druhu. No a podobná predstava Stvoriteľa, ako toho najvyššieho a najdokonalejšieho, stojaceho na samom vrchole ľudsky duchovného druhu by bola aj pri tej najlepšej vôli nesmiernym znížením ľuďom nikdy nepochopiteľnej veľkosti Božej.

tot je celkom zaujimave
Návrat hore Goto down
Sponsored content

OdoslaťPredmet: Re: O nemožnosti pochopenia Stvoriteľa   

Návrat hore Goto down

O nemožnosti pochopenia Stvoriteľa
Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Náboženstvá-
Prejdi na: