Historické fórum
 
DomovFAQHľadaťRegistráciaZoznam užívateľovUžívateľské skupinyPrihlásenie

Share | 
 

 Rastafariánstvo

Goto down 
Choď na stránku : 1, 2  Next
AutorSpráva
Kakauko
Poddaný
Poddaný
Kakauko

Poeet p?íspivku : 8
Registration date : 28.12.2008

OdoslaťPredmet: Rastafariánstvo   Št február 19, 2009 6:21 pm

Rastafariánstvo je náboženstvo, ktoré má svoj pôvod v Afrike a v súčasnosti sa k nemu na celom svete podľa odhadov hlási 700 000 ľudí. Ide o náboženstvo prevažne čiernych, najmä na Jamajke. Rastovia uctievajú Haile Selassieho I., etiópskeho kráľa, ktorý žil v 30.rokoch 20. storočia, ako stelesneného Boha a prevteleného Ježiša.
Pôvodné meno Haile Selassieho (čo znamená“ sila Svätej trojice“) bolo Ras (princ) Tafari Makonnen, z neho je odvodený názov tohto náboženstva. Haile Selassie je historicky doloženým priamym potomkom kráľa Šalamúna a kráľovny zo Sáby (Sába - staroveké kráľovstvo skladajúce sa z území Etiópie, Egypta a časti Perzie), preto viera rastov obsahuje nemálo znakov židovskej, kresťanskej viery a egyptskej kultúry. Rastovia vychádzajú z proroctva z úst Marcusa Mosiah Garveya - „S nádejou hľaďte na Afriku, kde bude korunovaný čierny kráľ, a ten sa stane naším vykupiteľom“. Selassie sám nebol rastafarián. Bol vyznaním kresťan. Vo všeobecnosti nikto si nie je skutočne istý, čo si o rastafariánstve myslel. Keď prišla skupina Rastov do Etiópie aby mu blahorečili, úradník z paláca ich vyhnal. To len potvrdilo vieru Rastov. Boh o sebe nedá vedieť že je Boh. Keď bol Heile Selassie prehlásený za mŕtveho, rastovia tomu neverili. Veria, že to bol podvod médií aby ich pokorili. Veria, že Haile Selassie sa zmenil na dokonalú bytosť a sedí na najvyššom bode hory Sion kde očakáva deň zúčtovania. Rastafariánske pomenovanie pre Boha je Jah, odvodené od židovského Jahve. Lev Júdsky predstavuje Heile Selassieho, dobyvateľa. Predstavuje Kráľa Kráľov ako je lev kráľ zvierat. Selassie nosil prsteň s Levom Júdskym, ktorý bol daný Bobovi Marleymu po Selassieho smrti.
Za Babylon považujú všetko zlé, všetky civilizačné problémy, vojny, konzumnú spoločnosť... Známy je výrok Reggae Against Babylon. Za boj sa tu však nemyslí ako fyzická likvidácia, ale ide skôr o „liečenie“. Rastovia chcú hlavne osobným príkladom šíriť mier a lásku. Zmyslom života rastafariánov je boj proti Babylonu. Babylon je rastafariánsky výraz pre v podstate všetko zlé, čiže civilizačné problémy, konzumnú spoločnosť, ale aj silu bielej politickej štruktúry, ktorá po storočia utláčala čiernu rasu. V minulosti vidia útlak, kedy boli čierni týraní a držaní v okovách otroctva. V súčasnosti vidia pretrvávajúci útlak prostredníctvom chudoby, negramotnosti, nerovnosti a úskokmi bieleho muža. Úsilie rastov je pripomínaním si odkazov zjednotiť sa a bojovať proti Babylonu. Rastovia chcú hlavne osobným príkladom šíriť mier a lásku.
Afrika a špeciálne Etiópia je rastami považovaná za raj na zemi Etiópia je zasľúbenou zemou rastafariánov, pretože odtiaľ pochádza Mesiáš a Afrika je pravlasťou vyvoleného národa - pochádzajú odtiaľ prví ľudia vrátane starozákonných praotcov (boli to černosi). Poslaním človeka na zemi je zachovávať rád Božieho stvorenia, vyhýbať sa zlu a konať dobro. Milosrdný Boh neodsúdi tých, ktorí sa snažili zachovávať jeho rád. Veria v posmrtný život v spravodlivom svete, kde budú napravené všetky krivdy. Tam bude vládnuť Jah a Mesiáš. Rastovia veria, že Jah pošle signál a pomôže čiernym vrátiť sa späť do Etiópie - ich domoviny. Hoci Selassieho smrť prišla skôr ako bolo toto možné, úspech bol v obrátení túžby a pohľad čiernych na Afriku ako ich korene.
Jedným z najviditeľnejších symbolov rastafariánstva sú farby - červená, zlatá a zelená, ktoré pomerne často majú na odevoch, čiapkach a pod. Tieto farby boli prevzaté od hnutia Garweistov. Červená farba predstavuje víťaznú cirkev - cirkev rastov. Tiež predstavuje krv trpiteľa, ktorá bola preliata v minulosti. Zlatá reprezentuje bohatstvo domoviny. Zelená zase krásu a vegetáciu Etiópie - zasľúbenej zeme.(niekedy sa tieto farby chybne pripisujú vlajke Jamajky!) Etiópiu uznávajú ako svoju domovinu, žiaden rastafarián vám nepovie, že jeho domovina je napríklad Jamajka, ale Etiópia. Preto ju prekrstili na Zion.
Hádam najznámejším prvkom tohto náboženstva je používanie marihuany ( v ich jazyku ganja, kaya, herb, sinsemilla...), alebo trávy múdrosti, ktorá pri ich obradoch (napr. Nyabingi) slúži na komunikáciu s Jahom a zjednocuje ľud. Je však do neba volajúci omyl, stotožňovať si fajčenie marihuany s celým rastafariánstvom. Rastovia nie sú rastovia preto, lebo chcú fajčiť marihuanu, ale kvôli iným cieľom. Tak ako kresťania sa nestávajú kňazmi, lebo chcú piť víno počas omše. Dá sa povedať, že ganja je doplnkom ich viery. Podľa mýtu sa prvýkrát objavila marihuana na Šalamúnovom hrobe, teda ja považovaná za božský dar. Tu treba povedať, že marihuana sa nekonzumuje len fajčením, ale dáva sa aj do čaju, do pečiva, jednoducho takmer všade a používa sa aj na medicínske účely. Bob Marley okrem toho, že sa priznával k častej konzumácii, zvykol hovorievať : „Jah nám dal rastlinu, tak prečo by sme mali piť alkohol? Ganja prebúdza v každom len to dobré, alkohol robí človeka opitým.“ Pravý rasta (príp. rastaman) odmieta akékoľvek opojenia ducha, či už alkoholom, alebo ganjou a inými drogami. Toto je veľmi zásadný rozdiel, no mnoho ľudí nevie ako to vlastne je, preto si celú rastafariánsku vieru spájajú so sektou, ktorej jediným poslaním je byť v jednom kuse omámený. Fajčenie ganje je u rastafariánov sviatok, aj keď ju fajčia aj niekoľko krát denne. Alebo neprestajne. No vždy ju fajčia s úctou, väčšinou v priateľskom kruhu a zvyknú pri nej pofilozovať a určite často spomínajú aký je Jah skvelý, keď im dal túto rastlinu do užívania. Jej užívanie je popísané v biblii – Žalm104:14 " ... a On dal trávu dobytku a rastlinu, aby slúžila človeku." Nasledujúce biblické texty upevňujú rastov v myšlienke, že Jah im dal rastlinu k užívaniu. Genesis 3:18: " ... ty budeš jesť rastlinu z poľa" Exodus 10:12: " ... jesť každú rastlinu zeme " Príslovia 15:17: "... lepšia večera z rastliny kde je láska, než solené hovädzie a nenávisť v ňom"
Ďalším známym prvkom rastafariánov sú dready (v ich: dreadlocks). Dreadlocky na hlavách rastafariánov symbolizujú korene rastov, ako aj Leva Júdskeho. Má to tiež symbolizovať nesúhlas so systémom a "pravý" spôsob nosenia vlasov. Nevyjadrujú len ich korene, ale sú podporené Bibliou: Leviticus 21:5: " nesmie si na urobiť plešinu na hlave ani si nesmie oholiť roh jeho brady ani žiadne zárezy do tela." Rastovia nosia dready, podľa ich objemu v rôzne veľkých pletených bavlnených čiapkach (niekedy až vreciach ),väčšinou v ich farbách.
Praví rastovia jedia iba I-tal jedlo (niečo ako ko-šér u Židov). Toto jedlo sa nikdy nedotklo chemikálií je prirodzené a nikdy nie v konzervách, alebo iných polotovaroch. Toto jedlo je varené, ale servírované v jej najprirodzenejšom možnom stave - bez solí, konzervačných látok alebo korenín. Rastovia sú preto vegetariáni. V pití uprednostňujú tiež prírodné a rastlinné veci ako napríklad čaj. Alkohol, mlieko, káva a nealkoholické nápoje sú považované za neprirodzené. V tejto „diéte“ sú zahrnuté aj drogy okrem čistej ganji.
Prakticky neexistuje žiadna všeobecná rastafariánska cirkev, aj keď sa zvykne udávať Etiópska ortodoxná cirkev, čiže cirkev koptská, ktorá je zároveň najstaršou formou kresťanstva. Tato cirkev sa dostala do rozporu s učením Katolíckej cirkvi v otázke tzv. monofyzitismu (tvrdí, že Kristus má iba božskú prirodzenosť). Toto učenie bolo r. 451 na Chalcedónskom sneme zamietnuté a tak sa táto cirkev odtrhla.
Rastafariánstvo je jedným z najliberálnejších a najtolerantnejších náboženstiev. Uznávajú existenciu všetkých ostatných náboženstiev, pretože ich hlavným krédom je heslo: One Love – One God - One Destiny (Jedna Láska – Jeden Boh – Jeden Osud), čo znamená že im nezáleží na cirkevnej príslušnosti, pretože Boh je len jeden a je jedno akým menom ho budeme volať. Hlavne je to čo robíme dobré a čo zlé a či veríme. Liberálnosť spočíva aj v dodržiavaní zásad ratafariánstva, čiže rastafarián nemusí fajčiť marihuanu, nemusí dodržiavať I-tal stravovanie, a môže žiť aj s "bald head", čiže bez dreadov. Ide tu hlavne o počúvanie svojho srdca a svedomia.
Bibliou rastafariánov je tzv. Holy Piby (biblia čierneho človeka). Táto biblia je v podstate zhodná s kresťanskou, bola len upravená, aby bola prijateľnejšia pre čiernych robotníkov v čase kedy vznikla. Biblia je zdrojom múdrosti. V nej je uložená pravda o stvorení, o Bohu, o Mesiášovi, o hriešnom Babylone, aj o Etiópii. Táto náuka sa podáva čítaním vybraných pasáží i ústnym podaním. Formuje spôsob života rastafariánov. Niektoré biblické výzvy naplňujú rastovia bezvýhradne. Na základe listu apoštola Pavla nosia ženy dlhé sukne a v spoločnosti si zahaľujú vlasy. Muži môžu mať pomer s viacerými ženami, pretože niektorí starozákonní otcovia mali viac žien. Deti sú pre rastafariánov požehnaním, tak ako pre všetkých starozákonných praotcov.


Dáwam t tu po druhý krát. Dúfam, že to už wšetko zobrazí tak ako má a my možme diskutowať. Wink
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak

Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Št február 19, 2009 10:35 pm

Celkom sranda čítanie. Nebudem sa vyjadrovať ku konkrétnym veciam, lebo to sa mi momentálne fakt nechce, možno časom postupne keď niekto načne niečo ..

Ja mám teraz len jedinú otázku, nie je to nič osobné, prepáč, len ma to zaujíma - ty si príslušník čiernej rasy? Smile
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep

Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Pi február 20, 2009 12:00 am

velmi silno pochybujem, ze Haile Selassie je historicky dolozenym priamym potomkom krala Salamuna a kralovnej zo Saby... inak, zaujimave citanie...
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Kakauko
Poddaný
Poddaný
Kakauko

Poeet p?íspivku : 8
Registration date : 28.12.2008

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Po február 23, 2009 8:29 pm

nie nie som cernoch..Smile ani rasta... ale rastamani mozu byt aj bieli...
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak

Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Po február 23, 2009 8:47 pm

No to som si práve myslel, že si Very Happy Tak sorry. Podľa mňa je to minimálne aspoň úchylné, keď beloch uznáva nejaké takéto náboženstvo. Hold ale proti gustu žiaden dišputát.
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Kakauko
Poddaný
Poddaný
Kakauko

Poeet p?íspivku : 8
Registration date : 28.12.2008

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   St február 25, 2009 9:52 pm

no jo... podla twojej reakcie som zistil ze asi ten clanok treba troska rozsirit..Smile ale newadi..Smile
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak

Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   St február 25, 2009 10:24 pm

Možno ani nie, neviem, posúď ty. Podľa mňa ako je to zaujímavý článok aj obsiahly, to je len môj osobný názor a myslím že ho nezdieľa každý. Smile
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
alganor
Barón
Barón
alganor

Poeet p?íspivku : 725
Registration date : 06.01.2008

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Pi február 27, 2009 2:03 am

Vulkulak napísal:
Podľa mňa je to minimálne aspoň úchylné, keď beloch uznáva nejaké takéto náboženstvo. Hold ale proti gustu žiaden dišputát.
mozes mi to vysvetlit preco si to myslis???preco by podla teba beloch nemohol vyznavat "nejake taketo nabozenstvo" ??? co beloch ma vyznavat iba to co ma krestanske korene??? ved rastafarianstvo ma zidokrestanske korene
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak

Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Pi február 27, 2009 5:06 pm

Fúra otázok, fúúra ..
Netvrdím že beloch má vyznávať iba to, čo má kresťanské korene. Netvrdím ani že by mal uznávať to, čo má Európske korene. Nič také som netvrdil a nenaznačil. Povedal som len že sa mi to zdá byť úchylné. Prečo?
Pretože to náboženstvo, ak som správne pochopil, bolo vytvorené na pozdvihnutie sebavedomia černochov, a ak nie tak i tak to chápem ako vieru černochov. Celkovo aj s tou Afrikou, príde mi divné ak sa beloch hrá na černocha. Prečítal si si ten článok? Ak nie, tak prečítaj, pochopíš.
Taktiež tá konzumácia drog, teda marihuany a tvrdiť že to je niečo ako keď sa v kresťanstve pije víno na omši mi príde choré. Ono je iné keď si kňaz symbolicky logne vína, nijak to nepôsobí na jeho organizmus, neožere sa .. a iné je keď sa niekto zhúli do nemoty, niekoľkokrát denne, ako sa píše myslím v tom článku. Vidno že to má čo to spoločné s Afrikou pretože mi to pripomína domorodé rituály kde sa klaňajú halucinogénnym rastlinám a stav kedy sú pod ich vplyvom im je posvätný.
Tiež sú podľa mňa prirodzenejšie dlhé vlasy ako dredy ktoré sa robia neviem akými procedúrami ale prirodzené to určite nie je takže nerozumiem ako ich obhajuje táto viera.

Nech si to pre mňa za mňa uznáva kto chce. Nikomu to nezakazujem predsa. Vyjadrujem len svoj osobný skromný názor že je to úchylné. Smile
Nepáči sa mi, keď poviem čo si o tom myslím a niekto na mňa vybehne s útočnou otázkou, akoby som robil niečo zlé. Sloboda prejavu názoru. Myslíte si o mne čo chcete, pre mňa za mňa uznávajte kto chcete čo chcete, znovu pripomínam že nikomu nič nezakazujem.
Ale fakt je to úchylné Smile
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
alganor
Barón
Barón
alganor

Poeet p?íspivku : 725
Registration date : 06.01.2008

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Pi február 27, 2009 7:57 pm

Vulkulak
po prve, nechcel som na teba utocit...ale bol som zvedavy na to preco...mne osone je jedno ci biely vyznava cierne nabozenstvo( ved afrika je matkou nas vsetkych Smile )... mna skor na tom, ze vacsina bielich "vyznavajucich" rastafarianstvo, vadi to, ze ho beru ako modu, ako dovod si riadne zahulit, ale co uz sa skryva sa za samotnymi myslienkami rastafarianstva, tak to uz nevedia.....ale to je problem vsetkych ideovych prudov...
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep

Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Pi február 27, 2009 8:27 pm

alganor: musis si tu zvyknut na jednu vec - ak napises cokolvek, s cim Vulkulak nesuhlasi, budes obvineny z utoku na nho...
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak

Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Pi február 27, 2009 11:38 pm

nyarlathotep sa zapojil, pozor Laughing si OT ak ti to neprekáža.
Alganor: Jedna otázka by stačila a nie hneď niekoľko s troma otáznikmi Smile
Ale veď to je jedno, prepáč, ak si to teda nepísal pohoršený mojim názorom, mne to tak fakt prišlo. Zlyhanie internetovej komunikácie no.
nyar: ty mi obliž vajca.

Na to som tiež narážal, mne to príde fakt skôr že tí ,,bieli rastafariáni" ktorých občas vidím na ulici sú takí mládenci čo strašne holdujú tráve a reggae či jak sa to píše. Tam ide skôr o výstrednosť ako o nejakú vieru, podľa mňa. A to nie je len problém tohto ,rasta´. Neviem, tie dredy a marihuana .. už som sa k tomu vyjadril. Keď s tým niekto sympatizuje, jeho vec, nie moja Smile
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Kakauko
Poddaný
Poddaný
Kakauko

Poeet p?íspivku : 8
Registration date : 28.12.2008

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Ne marec 01, 2009 6:53 pm

k tym dreadom: je wedecky dokazane ze dready su najlepsie uces pre ludske wlasy..Smile oni ich maju prirodzene. a ty keby si sa dlhsie nestrihal a necesal tak by sa ti dready wytworili...
k tym mladym: ako bolo spomenute je to problem si myslim kazdeho filozofickeho smeru w dnesnej dobe... a o ma mrzi lebo sa stracaju powodne hodnoty..
belosi: je aj taka uprawena podoba rastafarianstwa pre belochow...Smile
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak

Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Po marec 02, 2009 12:11 am

No mne sa tie dredy fakt nezdajú, sorry. Sám som kedysi nosil dlhé vlasy a viem akurát, že keby že sa dlhšie nečešem a nestrihám vznikne z toho riadny bordel Laughing A jednak, čo sme nejaké zvieratá aby sme sa nestarali o svoju hygienu? Tam myslím taká starostlivosť o vlasy aj patrí.
Keby si náhodou mal odkaz na to, že je to vedecky dokázaný najlepší účes, rád si ho prečítam.

A k tým hodnotám. Pôvodné hodnoty sa strácajú, keď ich niekto nahrádza novými, inými, cudzími. V mojich očiach.
Možno v nejakej viere alebo filozofickom smere môže niekto odbočiť od pôvodných hodnôt, ale tak to je asi na dlhšie a zložitejšie polemizovanie. Ale asi viem čo tým myslíš.
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Nietzsche
Zeman
Zeman
Nietzsche

Poeet p?íspivku : 431
Registration date : 22.11.2007

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Po marec 02, 2009 12:52 am

Vulkulak napísal:

nyar: ty mi obliž vajca.

Sa poserem, jaky odkur..!! lol! Ale ne, tak mali by sme si nejaky ten respekt jeden k druhemu udrzat.. Zly Vulkulak, to sa nerobi Very Happy
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Kakauko
Poddaný
Poddaný
Kakauko

Poeet p?íspivku : 8
Registration date : 28.12.2008

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   St marec 04, 2009 10:49 pm

Vulkulak ale wlasy si by si si mohol umywat..Smile)
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak

Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Št marec 05, 2009 11:23 pm

A keď si rastafariáni nechávajú dredy, nechávajú si ich vzniknúť prirodzenou cestou, keď to je vedecký dokázané? Nijak si ich neupravujú a nestrihajú, len umývajú a dredy im vzniknú, keď to je najprirodzenejší stav vlasov ako tvrdíš?
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml

Poeet p?íspivku : 4831
Age : 35
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Št marec 05, 2009 11:33 pm

Vulkulak napísal:
nyar: ty mi obliž vajca.

upozorňujem ťa...prejavuj svoju inteligenciu inakšie, ok?

_________________
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak

Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Pi marec 06, 2009 12:59 am

Wink
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep

Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Pi marec 06, 2009 10:04 am

mimochodom, dredy nie su len zalezitostou rastafarianov... aj rozne africke kmene maju dredy a v hinduizme su dredy tiez posvatnou zalezitostou... a dokonca som nasiel toto:
kód:
http://en.wikipedia.org/wiki/Polish_plait
Smile
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak

Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Pi marec 06, 2009 5:02 pm

V hinduizme? Nie že by som ovládal nejaký podstatný rozdiel medzi budhizmom a hinduizmom, to nie, ale myslel som si že oni to radšej nosia na skinheada, tuším z nejakých takých dôvodov aby sa nemohli alebo nestarali o svoj výzor (účes), ale ruku do ohňa za to teda nedám.
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Kakauko
Poddaný
Poddaný
Kakauko

Poeet p?íspivku : 8
Registration date : 28.12.2008

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Pi marec 06, 2009 6:08 pm

vulkulak nejako specialne som to neskumal takze newiem...
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep

Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Pi marec 06, 2009 9:33 pm

hinduizmus nema okrem miesta vzniku s budhizmom vela spolocne... v podstate bol budhizmus z indie hinduizmom vytlaceny...

zaujalo ma ale, ze v stredovekej Europe boli take osamotene "dredy" (vzniknuvsie z neucesanych vlasov) povazovane za nieco, co by malo cloveku priniest stastie a ludia si ich aj sami vyrabali...

(ale uz odbocujem od temy rastafarianstvo)
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Jormunr
Poddaný
Poddaný


Poeet p?íspivku : 1
Registration date : 27.05.2009

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   St máj 27, 2009 10:11 pm

nyarlathotep napísal:
mimochodom, dredy nie su len zalezitostou rastafarianov... aj rozne africke kmene maju dredy a v hinduizme su dredy tiez posvatnou zalezitostou... a dokonca som nasiel toto:
kód:
http://en.wikipedia.org/wiki/Polish_plait
Smile

Máš pravdu dredy nie su záležitosťou len rastafarianov dredy poznali už v starovekom Egypte! Nosili ich nielen panovníci, ale aj obyčajný ľud. S istotou sa vie, že dredy krášlili hlavy aj Keltov, Rimanov, Germánov, Vikingov, Mexičanov a Grékov.
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Rastafun
Poddaný
Poddaný


Poeet p?íspivku : 10
Registration date : 14.04.2011

OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   Št apríl 14, 2011 12:08 pm

Vulkulak napísal:
Celkom sranda čítanie. Nebudem sa vyjadrovať ku konkrétnym veciam, lebo to sa mi momentálne fakt nechce, možno časom postupne keď niekto načne niečo ..

Ja mám teraz len jedinú otázku, nie je to nič osobné, prepáč, len ma to zaujíma - ty si príslušník čiernej rasy? Smile
a ty si prislušnikom akej rasy ja som proste clovek jednoho tela jednej duse jednej lasky
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Sponsored content
OdoslaťPredmet: Re: Rastafariánstvo   

Návrat hore Goto down
 
Rastafariánstvo
Návrat hore 
Strana 1 z 2Choď na stránku : 1, 2  Next

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Náboženstvá-
Prejdi na: