Historické fórum

DomovFAQHľadaťRegistráciaZoznam užívateľovUžívateľské skupinyPrihlásenie

Share | 

Kristus

Goto down 
Choď na stránku : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next

J.Kristus
1 Bol to syn boží
67%
 67% [ 30 ]
2 Bol to obyčajný smrtelný prorok
22%
 22% [ 10 ]
3 Nexistoval
11%
 11% [ 5 ]
Celkom hlasov : 45

AutorSpráva
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda

Poeet p?íspivku : 4722
Registration date : 19.06.2007

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Po september 24, 2007 1:04 pm

achilles napísal:
Tak za prve: prestan provokovat !!! jasne?!!? Very Happy ale nie, ziadna provokacia to nie je ale ja si nemyslym ze viera a fakty sa nemaju velmi radi, lebo viera a veda sa nevylucuju. Veda je super vec, pomaha nam posuvat sa dalej, objavovat, poznavat, ale pravda tiez je ze cim viac viem tym viac sa objavujú nové nezodpovedané otázky a nikdy nikto nebude vediet vsetko. Tu je priestor pre vieru. Okrem toho Kristus je uznavana historicka postava, spory sa vedu len o povahe jeho ucinkovania (napr. zazraky ktore konal) ale take veci sa nedaju potvrdit alebo vyvratit vedecky. Tak ci onak patri to do historie teda myslim aj na toto forum.
problem asi vznika vtedy, ak viera nechce pripustit jasne vedecke fakty... samozrejme, aj veda je stale vo vyvoji a co dnes plati, moze uz zajtra byt prekonane (pohyb planet okolo slnka napr.), viera je vsak v tomto ovela menej ohybna... vyplyva to uz z jej samotnej podstaty - verit bez ohladu na okolnosti...
preto som napisal, ze veda a viera sa nemaju radi... ale mas pravdu - v umiernenej podobe si zas az tak velmi neodporuju... kym jedna nelezie tej druhej do kapusty, tak mozu fungovat vedla seba...
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
achilles
Zeman
Zeman

Poeet p?íspivku : 464
Registration date : 08.06.2007

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Po september 24, 2007 1:27 pm

nyarlathotep napísal:
achilles napísal:
Tak za prve: prestan provokovat !!! jasne?!!? Very Happy ale nie, ziadna provokacia to nie je ale ja si nemyslym ze viera a fakty sa nemaju velmi radi, lebo viera a veda sa nevylucuju. Veda je super vec, pomaha nam posuvat sa dalej, objavovat, poznavat, ale pravda tiez je ze cim viac viem tym viac sa objavujú nové nezodpovedané otázky a nikdy nikto nebude vediet vsetko. Tu je priestor pre vieru. Okrem toho Kristus je uznavana historicka postava, spory sa vedu len o povahe jeho ucinkovania (napr. zazraky ktore konal) ale take veci sa nedaju potvrdit alebo vyvratit vedecky. Tak ci onak patri to do historie teda myslim aj na toto forum.
problem asi vznika vtedy, ak viera nechce pripustit jasne vedecke fakty... samozrejme, aj veda je stale vo vyvoji a co dnes plati, moze uz zajtra byt prekonane (pohyb planet okolo slnka napr.), viera je vsak v tomto ovela menej ohybna... vyplyva to uz z jej samotnej podstaty - verit bez ohladu na okolnosti...
preto som napisal, ze veda a viera sa nemaju radi... ale mas pravdu - v umiernenej podobe si zas az tak velmi neodporuju... kym jedna nelezie tej druhej do kapusty, tak mozu fungovat vedla seba...

ano pravda, viera ani nemoze byt taka ohybna lebo keby si si ju prisposoboval podla seba veril by v nieco uplne ine ako bola povodna myslienka. Mas pravdu aj v tom ze problemom je ak viera nechce pripustit jasne vedecke fakty...ale nic ma konkretne nenapada. skus dat nieco?
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi http://www.worldoffootball.all-forum.net
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Po september 24, 2007 1:45 pm

achilles napísal:
ano pravda, viera ani nemoze byt taka ohybna lebo keby si si ju prisposoboval podla seba veril by v nieco uplne ine ako bola povodna myslienka. Mas pravdu aj v tom ze problemom je ak viera nechce pripustit jasne vedecke fakty...ale nic ma konkretne nenapada. skus dat nieco?
napriklad uz len take stvorenie sveta - nezovseobecnujem na vsetkych veriacich, ale najdu sa fanatici, ktori tomu veria... a o tom hovorim, ze ak sa to prehana, tak to nie je zdrave...
a podobne je to s roznymi zazrakmi atd... tam, kde je veda skor zdrzanliva a bud nekomentuje (lebo niektorym javom nerozumie, no mozno o 5 rokov uz bude rozumiet), tak tam nema viera problem vyhlasit jav za zazrak... atd...
Návrat hore Goto down
achilles
Zeman
Zeman

Poeet p?íspivku : 464
Registration date : 08.06.2007

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Po september 24, 2007 2:45 pm

nyarlathotep napísal:

napriklad uz len take stvorenie sveta - nezovseobecnujem na vsetkych veriacich, ale najdu sa fanatici, ktori tomu veria... a o tom hovorim, ze ak sa to prehana, tak to nie je zdrave...
a podobne je to s roznymi zazrakmi atd... tam, kde je veda skor zdrzanliva a bud nekomentuje (lebo niektorym javom nerozumie, no mozno o 5 rokov uz bude rozumiet), tak tam nema viera problem vyhlasit jav za zazrak... atd...

no aj ja verim na stvorenie sveta :-) to asi kazdy...myslel si asi to ako to je opisane v biblii?? To treba brat s nadhladom...nemohlo tam predsa byt pisane ze na zaciatku bola iba priestor dake castice a ze to zrazu vybuchlo a zacal sa formovat nekonecny vesmir atd..ci ako to bolo. Je to tam velmi obrazne a vedci sa zhoduju ze jednotlive etapy vyvoja zeme sa priblizne zhoduju s tymi dnami ako to je popisane v biblii. Moj nazor je taky ze teoria velkeho tresku moze byt pravdia ale co tam bolo predtym...a ako to mohlo vybuchnut samo? kde sa to vobec zobralo na zaciatku, a potom ked uz vznikly galaxie, planety...zivot na nasej planete napr. Co ma najviac fascinuje je ten poriadok to nemohla byt nahoda..za tym niekto musi byt.

Este nieco, viera zazrak nevyhlasuje, mozno myslis nejake zazraky co vyhlasuje papez alebo podobne...a to su tiez len ludia podobne ako vedci ktory si pred par rokmi mysleli ze zem je stredom vesmiru.
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi http://www.worldoffootball.all-forum.net
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Po september 24, 2007 3:38 pm

s tym stvorenim sveta mas pravdu, tak som to myslel... k tomu, ci vedci uznavaju nejake etapy vo vzniku vesmiru, ktore sa zhoduju s biblickymi dnami, neviem povedat nic, lebo som o tom este nepocul... mimochodom - treba si uvedomit, kedy bola biblia napisana, ludia nemali ani paru o atomoch, roznych fyzikalnych a chemickych javoch, cize nemohli popisat vznik vesmiru, lebo skratka nevedeli, ako vznikol (to presne nevieme este ani dnes)...
horsie je, ak sa niekto este aj dnes doslovne drzi takmer 2000 rokov starej knihy (hovorim stale o faktografickej stranke biblie, nie o filozofickej)...

k tomu, ze za svetovym "poriadkom" musi niekto byt, sme hned pri tom rozpore - viera vs. veda
ja si radsej pockam, ked vedci dostatocne vysvetlia, ako to vlastne so vznikom vesmiru bolo, kym niekto uz dnes veri, ze za tym musel niekto byt...

no a k zazrakom - nie je podstatne, ci niekto (papez, cirkev, karol z horneho-dolneho) vyhlasi to alebo ono za zazrak, dolezite je, ze niekto veri, ze sa stal zazrak... a ajked sa nam iste veci dnes mozu javit ako zazraky, uz zajtra mozu vedci zistit, ze nejde o zazrak, ale o velmi neobvykly fyzikalny jav... tak som to myslel...
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda

Poeet p?íspivku : 4453
Registration date : 26.05.2007

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Po september 24, 2007 5:34 pm

nyarlathotep napísal:

k tomu, ze za svetovym "poriadkom" musi niekto byt, sme hned pri tom rozpore - viera vs. veda
ja si radsej pockam, ked vedci dostatocne vysvetlia, ako to vlastne so vznikom vesmiru bolo, kym niekto uz dnes veri, ze za tym musel niekto byt...

no a k zazrakom - nie je podstatne, ci niekto (papez, cirkev, karol z horneho-dolneho) vyhlasi to alebo ono za zazrak, dolezite je, ze niekto veri, ze sa stal zazrak... a ajked sa nam iste veci dnes mozu javit ako zazraky, uz zajtra mozu vedci zistit, ze nejde o zazrak, ale o velmi neobvykly fyzikalny jav... tak som to myslel...

veda nedospeje nikdy do stadia, kedy bude moct vysvetlit vsetko..to je ako perpetuum mobile, vznikne otazka,..zodpoveda sa..a v odpovedi ze uz zakomponovana nova otazka...a tak dalej...a tak dalej...
veda je prilis ohranicena na fyzicno, a tym sa neda (pre mnohych zial) vysvetlit vsetko.
Návrat hore Goto down
janyx
Gróf
Gróf

Poeet p?íspivku : 1141
Registration date : 24.07.2007

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Po september 24, 2007 5:37 pm

bibliu netreba brať až tak doslova, ale podtatu veci tejto knihy, a to je to pravé orechové.Ináč dobré čítanie celkom, aj pre neveriacich historikov tohoto fóra, ako Kronika ľudstva, lenže sa konč´apoštolmi... Laughing
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Po september 24, 2007 5:41 pm

hm bibilia sa konci apostolmi? ako tomu chapat?

biblia je ako mozaika, je tam vsetko popisane v obrazoch , metaforach a je v nej kus "pravdy" ako to vsak skutocne vsetko funguje sa dozvieme az post mortem...dufajme teda
Návrat hore Goto down
janyx
Gróf
Gróf

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Po september 24, 2007 6:11 pm

no tie knihy a listy apoštolov sú posledné v biblii, ďalej už neide myslím.
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Po september 24, 2007 6:29 pm

janyx napísal:
no tie knihy a listy apoštolov sú posledné v biblii, ďalej už neide myslím.
aha takto to myslis...ako zaverecnu cast - zjavenie Sv. Jana
Návrat hore Goto down
janyx
Gróf
Gróf

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Po september 24, 2007 7:26 pm

hej Apokalypsu myslím, máš pravdu
Návrat hore Goto down
jitka
Slobodný občan
Slobodný občan

Poeet p?íspivku : 62
Registration date : 27.09.2007

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Pi október 05, 2007 11:48 pm

polgi napísal:
Ja tomu velmi neverim ale pomoze mi ked sa pomodlim k nemu ked sa bojim

touto vetou si nepriamo naznmačil, že v situáciách, ked sa bihíš, cítiš, že ti pomôže... Very Happy
Návrat hore Goto down
jitka
Slobodný občan
Slobodný občan

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Pi október 05, 2007 11:51 pm

nyarlathotep napísal:
achilles napísal:

Na stvorenie sveta podľa Biblie veríjm aj ja
Návrat hore Goto down
jitka
Slobodný občan
Slobodný občan

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Pi október 05, 2007 11:55 pm

von Schwerzell napísal:
nyarlathotep napísal:

veda nedospeje nikdy do stadia, kedy bude moct vysvetlit vsetko..to je ako perpetuum mobile, vznikne otazka,..zodpoveda sa..a v odpovedi ze uz zakomponovana nova otazka...a tak dalej...a tak dalej...
veda je prilis ohranicena na fyzicno, a tym sa neda (pre mnohych zial) vysvetlit vsetko.

Vera je dosť materiálna, to súhlasím. preto sa s bibliou nemôže úplne zhornúš- Biblia je duchovná, a aj kresťanstvo.
Návrat hore Goto down
jitka
Slobodný občan
Slobodný občan

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Pi október 05, 2007 11:57 pm

janyx napísal:
hej Apokalypsu myslím, máš pravdu

Apokalypsa je dosť napísaná v obrazoch, ale nie celá Biblia je napísaná v obrazoch
Návrat hore Goto down
Thor
Veľmož
Veľmož

Poeet p?íspivku : 966
Registration date : 01.03.2007

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   So október 06, 2007 12:32 pm

jitka napísal:
nyarlathotep napísal:
achilles napísal:

Ja verim ze vsetko , co je napisane v Biblii je absolutna pravda ale zoberme si stvorenie sveta ... ako mohli vtedajsi ludia (a pochybujem ze dnesni by to dokazali) opisat cely ten jav stvorenia sveta a vsetkeho vobec ? podla mna je to napisane len tak metaforicky pretoze ludia si jednoducho nedokazu vysvetlit tie zazraky ktorymi Boh vsetko stvoril Smile tak to zapisali najlepsie ako vedeli . V stvorenie sveta podla toho , co je napisane v Biblii teda uplne verim .
Návrat hore Goto down
jitka
Slobodný občan
Slobodný občan

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   So október 06, 2007 7:21 pm

Thor napísal:
jitka napísal:
nyarlathotep napísal:
achilles napísal:

Ja verim ze vsetko , co je napisane v Biblii je absolutna pravda ale zoberme si stvorenie sveta ... ako mohli vtedajsi ludia (a pochybujem ze dnesni by to dokazali) opisat cely ten jav stvorenia sveta a vsetkeho vobec ? podla mna je to napisane len tak metaforicky pretoze ludia si jednoducho nedokazu vysvetlit tie zazraky ktorymi Boh vsetko stvoril Smile tak to zapisali najlepsie ako vedeli . V stvorenie sveta podla toho , co je napisane v Biblii teda uplne verim .

POdľa mňa to opísali tak, ako to vedeli, a ako im to zjavil Boh
Návrat hore Goto down
Thor
Veľmož
Veľmož

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Ne október 07, 2007 11:06 am

tak nejak som to myslel aj ja
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Po október 08, 2007 8:44 am

Thor:
najprv napises, ze vsetko v biblii je absolutna pravda a potom napises, ze je to len metaforicky napisane... tak bud je to absolutna pravda, alebo su to metafory...
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Po október 08, 2007 11:09 am

lol alebo absolutna pravda v "metaforach"...to znie lepsie..
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Po október 08, 2007 12:02 pm

von Schwerzell napísal:
no ak berieme bibliu obrazne (co je najlogickejsi pristup), potom je ale problem, ze ju kazdy moze vykladat, ako sa to jemu hodi...
kedysi davno mi nejaky chlapik na nete citoval pasaze z biblie, ktore si on vykladal ako jasne homofobne a rasisticke - a vytrhnute z kontextu tak aj naozaj vyzerali... bohuzial si uz nepamatam, ktore to boli...
takto si potom nabozenski fanatici ospravedlnuju svoje konanie...
Návrat hore Goto down
jitka
Slobodný občan
Slobodný občan

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Po október 08, 2007 5:18 pm

nyarlathotep napísal:
von Schwerzell napísal:
no ak berieme bibliu obrazne (co je najlogickejsi pristup), potom je ale problem, ze ju kazdy moze vykladat, ako sa to jemu hodi...
kedysi davno mi nejaky chlapik na nete citoval pasaze z biblie, ktore si on vykladal ako jasne homofobne a rasisticke - a vytrhnute z kontextu tak aj naozaj vyzerali... bohuzial si uz nepamatam, ktore to boli...
takto si potom nabozenski fanatici ospravedlnuju svoje konanie...

Pri študovaní biblie stále hrozí, že si ju vyložíme zle...preto netreba brať verše individuálne, že si človek prečíta jeden verš a myslí si, že pochopil celý zmysel
Návrat hore Goto down
Thor
Veľmož
Veľmož

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Po október 08, 2007 8:24 pm

nyarlathotep napísal:
Thor:
najprv napises, ze vsetko v biblii je absolutna pravda a potom napises, ze je to len metaforicky napisane... tak bud je to absolutna pravda, alebo su to metafory...

je to pravda zapisana v metaforach takto som to chcel povedat aby sa to uviedlo na spravnu mieru ... ako by si vysvetlil evolucny vyvoj ludstva , keby si zil niekedy pred 2500 rokmi s minimalnym vzdelanim a proste by si mal nejake zjavenie v ktorom to vsetko uvidis ?
Smile
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Ut október 09, 2007 9:06 am

Thor napísal:
je to pravda zapisana v metaforach takto som to chcel povedat aby sa to uviedlo na spravnu mieru ... ako by si vysvetlil evolucny vyvoj ludstva , keby si zil niekedy pred 2500 rokmi s minimalnym vzdelanim a proste by si mal nejake zjavenie v ktorom to vsetko uvidis ?
Smile

kvety zvadnu - metafora - co som tym chcel povedat?
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Ut október 09, 2007 2:17 pm

nyarlathotep huss - neprovokuj... Laughing Laughing Laughing

odkedy je vlastne Jezis nazyvany Kristus (pomazany)...hm viete to niekto?
Návrat hore Goto down
Sponsored content

OdoslaťPredmet: Re: Kristus   

Návrat hore Goto down

Kristus
Návrat hore 
Strana 6 z 13Choď na stránku : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Náboženstvá-
Prejdi na: