Historické fórum

DomovFAQHľadaťRegistráciaZoznam užívateľovUžívateľské skupinyPrihlásenie

Share | 

Nábozenstvo

Goto down 
Choď na stránku : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Next
AutorSpráva
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda

Poeet p?íspivku : 4831
Registration date : 27.10.2007

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   St jún 11, 2008 10:39 am

máš pravdu...dobre vieš, že s tebou súhlasím....

no neviem, či si ty ochotny uznať, že aj naozaj dobrý kňaz je len človek a môže sa zhovadiť, alebo urobiť chybu...ak to oľutuje a napraví, stále budeš na neho ukazovať prstom, že to je ten čo teraz hlása dobro a morálku a sám pre istým časom urobil tú hovadinu? alebo odpustenie nemá v modernej spoločnosti miesto?

Arcivojvoda
Arcivojvoda

Poeet p?íspivku : 4722
Registration date : 19.06.2007

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   St jún 11, 2008 11:05 am

monkeyml napísal:
máš pravdu...dobre vieš, že s tebou súhlasím....

no neviem, či si ty ochotny uznať, že aj naozaj dobrý kňaz je len človek a môže sa zhovadiť, alebo urobiť chybu...ak to oľutuje a napraví, stále budeš na neho ukazovať prstom, že to je ten čo teraz hlása dobro a morálku a sám pre istým časom urobil tú hovadinu? alebo odpustenie nemá v modernej spoločnosti miesto?
ved to je jasne... take bezne denne prehresky sa stavaju kazdemu... niekedy si to ani neuvedomujeme... nad tym sa podla mna nikto ani nepozastavuje... ja ale hovorim o vrazdeni, znasilnovani, pedofilii - to nemoze vykonat dobry knaz (moze sa stat, ze zabije cloveka, ked mu vbehne pod auto, napr., ale to je o niecom inom)...

inak, fakt je to zaujimave, ze Vatikan mal v obdobi tych 40tich rokov uzakoneny trest smrti... a bolo to v 20. storoci... napriklad toto ja celkom nepochopim... nejde ani o to, ze ci tento zakon aj uplatnili, ide o to, ze ho vobec schvalili - ved hresime myslienkami, slovami, skutkami a zanedbavanim dobreho... naozaj by som bol zvedavy, keby sa v tom obdobi niekto pokusil spachat atentat na papeza... skutocne by odsudili niekoho na smrt?
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   St jún 11, 2008 11:43 am

no hej...to stojí za zamyslenie...čo myslíš ty? ja neviem, ale ak už mám byť úprimný - možné je všetko....

Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   St jún 11, 2008 11:48 am

mozno malo ist len o nejaky zastrasujuci moment, ale nieco take podla mna atentatnika aj tak neodradi... na druhej strane vatikan by isiel sam proti prikazaniam...
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   St jún 11, 2008 2:06 pm

inak presne o tomto som hovoril, ked sme sa bavili o zlom imidzi RKC:
kód:
http://kocur.blog.sme.sk/c/151505/Gardisti-v-kostole.html
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   Št august 07, 2008 2:14 pm

Bahajska viera: Nove nabozenstvo, alebo len populisticka verzia krestanstva? Alebo o co tu vlastne ide?
kód:
http://tinyurl.com/68mvnc
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf

Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   Št august 07, 2008 4:50 pm

nyarlathotep napísal:
Bahajska viera: Nove nabozenstvo, alebo len populisticka verzia krestanstva? Alebo o co tu vlastne ide?

Ide o poslednú zaregistrovanú cirkev na Slovensku.
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   Št august 07, 2008 10:46 pm

Felix napísal:
Ide o poslednú zaregistrovanú cirkev na Slovensku.
ok, ale ako na teba posobi? o to mi islo...
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   Št august 07, 2008 11:46 pm

nyarlathotep napísal:
ok, ale ako na teba posobi? o to mi islo...

Ide o obyčajnú sektu (de iure to nie je správne slovo - ale neva). Čo to som si prečítal z toho odkazu, čo si tam prilepil. Ide o spôsob opantania ľudí, že niekto im nahovorí, že je tu niečo nové, lepšie ako predtým - vieš človeku veľa netreba, aby sa nenechal nahovoriť na určité veci. Mohli by sme pokračovať ďalej, no kým budem pokračovať je nutné si zodpovedať na otázku: Čo je to sekta?

Aj na teba to pôsobí ako sekta? (teda nie v tom konfesnom zmysle slova).
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   Pi august 08, 2008 8:34 am

Felix napísal:
Ide o obyčajnú sektu (de iure to nie je správne slovo - ale neva). Čo to som si prečítal z toho odkazu, čo si tam prilepil. Ide o spôsob opantania ľudí, že niekto im nahovorí, že je tu niečo nové, lepšie ako predtým - vieš človeku veľa netreba, aby sa nenechal nahovoriť na určité veci. Mohli by sme pokračovať ďalej, no kým budem pokračovať je nutné si zodpovedať na otázku: Čo je to sekta?

Aj na teba to pôsobí ako sekta? (teda nie v tom konfesnom zmysle slova).
ano, pripada mi to presne ako hovoris - nepozdava sa im krestanstvo/islam, tak si urobili taku vlastnu nadstavbu...
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   So august 09, 2008 3:11 pm

Máš nejaké skúsenosti so sektami? Teda ako sa dozvedia od svojich nových členov tajomstvá a tie potom zneužívajú na to, aby im dávali peniaze a tak si ich aj pripútavali k sebe.
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda

Poeet p?íspivku : 4453
Registration date : 26.05.2007

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   St september 17, 2008 5:35 pm

no tak trosku sem prilejem olej...

kód:
http://spravy.pravda.sk/akademiou-otriasol-spor-o-teorii-stvorenia-fe2-/sk_zaujima.asp?c=A080917_143345_sk_zaujima_p23
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   St september 17, 2008 5:39 pm

samozrejme, nech sa vyucuje... ale ja chcem, aby sa vyucovala aj teoria stvorenia podla pastafarianizmu, podla ktorej svet stvorilo Lietajuce Spagetove Monstrum...

ved predsa je to skola, tam deti ziskavaju prehlad o svete, ucia sa logickemu mysleniu, ucia sa racionalne poznavat svet... takze samozrejme, ze je spravne, aby sa dozvedeli, ze eva vznikla z adamovho rebra a toho uplacal boh z hliny... a ze v lesoch ziju jednorozce a lesni elfovia a pod zemou spi drak Smaug na kope zlata... len nech to vedia...
Návrat hore Goto down
MichalSVK
Lord
Lord

Poeet p?íspivku : 636
Registration date : 24.09.2007

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   St september 17, 2008 6:00 pm

nyarlathotep napísal:
samozrejme, nech sa vyucuje... ale ja chcem, aby sa vyucovala aj teoria stvorenia podla pastafarianizmu, podla ktorej svet stvorilo Lietajuce Spagetove Monstrum...

ved predsa je to skola, tam deti ziskavaju prehlad o svete, ucia sa logickemu mysleniu, ucia sa racionalne poznavat svet... takze samozrejme, ze je spravne, aby sa dozvedeli, ze eva vznikla z adamovho rebra a toho uplacal boh z hliny... a ze v lesoch ziju jednorozce a lesni elfovia a pod zemou spi drak Smaug na kope zlata... len nech to vedia...

Heh, asi tak nijako Very Happy
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   Pi september 26, 2008 3:02 pm

len pre zaujímavosť som vytiahol časť z jedného článku z tej stránky "bez boha":

"Ja by som im preto rád položil pár relevantných otázok. Odporuje fyzike premena vody na víno v Káne Galilejskej, alebo nie? Odporuje lekárskej vede predstava o tom, že epilepsiu a duševné choroby spôsobujú čerti, diabli a zlí duchovia, ktorých treba z tela terapeuticky vyháňať, alebo nie? Odporuje partenogenéza (počatie bez spermií) embryológii človeka, alebo nie? Odporuje vzkriesenie niekoľko dní mŕtveho tela fyziológii, alebo nie? Samozrejme, že to všetko vede odporuje. Prečo potom veriaci vedci hovoria na verejnosti čosi iné, než čo demonštrujú svojim konaním v súkromí? Nie je to spôsobené tým, že v skutočnosti vedia o existencii protirečení medzi vierou a vedou, len sa za detaily svojej viery hanbia? Nemôžem za nich na túto otázku odpovedať. S istotou môžem tvrdiť iba to, že takým konaním klamú svojich divákov, poslucháčov aj čitateľov. Ale to predsa nie je pekné, ak už nemám rovno povedať, že je to nečestné, či dokonca amorálne. Zvlášť smutné je, že také konanie je svojou podstatou totožné s tým, čo predvádzajú bývalí komunistickí funkcionári, keď pred televíznymi kamerami neomalene vyplazujú svoje mäsité jazyky, aby im na ne biskupi (vyštudovavší teológiu za čias bezbrehej "ateizácie") pripľasli "božie telo". V kázniach to farári nazývajú farizejstvom."

kód:
http://www.geocities.com/bezboha/

išlo o článok, kde sa autor snažil presvedčiť čitaľa argumentami o tom, že veda a viera spolu nesúvisí a toto bol vlastne jeho záver. otázky pre veriacich...ako veriaci idem týmto príspevkom sám proti sebe a dávam vodu na nyarlathotepov a nietzscheho mlyn Smile

Barón
Barón

Poeet p?íspivku : 725
Registration date : 06.01.2008

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   Pi september 26, 2008 6:45 pm

mam mensiu otazku, tak dufam, ze mi na nu zodpoviete - ateizmus podla mnohich vykladovych slovnikov znamena odmietanie nabozenstva a vsetkych jeho prejavov a znakov.
tak mi prosim vas povedzte, preco sa ateisti davaju pochovavat, ked pochovavanie vzniklo z nabozenskych dovodov???(podla archeologickych vyskumov)
preco si na vianoce daruvaju darceky???
podobnymi otazkami by som mohol este pokracat
(neberte to ako utok, jednoducho ma to zaujma, preco sa ateisti neriadia podla toho, v co "veria")
edit:
som si spomenul este na jednu otazku: preco hovoria, ze svet vznikol nahodou, ked v nahodu neveria???(tak mi to uz aspon par hovorilo)
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ

Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   Pi september 26, 2008 7:06 pm

ja som sa tiez uz trocha "bavil" s otazkou preco ateisti travia vianoce viac menej krestanskym sposobom ale nejako som talej po tom nepatral tak bude fajn ak sa to tu trocha rozoberie Smile
Návrat hore Goto down
Brano
Veľkoknieža
Veľkoknieža

Poeet p?íspivku : 2233

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   Pi september 26, 2008 8:31 pm

niesom si úplne istý že či sá náhodou nepochovávalo už pred príchodom akejkoľvek cirkvy?? teda učivo sa volalo "čas popolnicových polí" Laughing a nespomínam si tam niaku vieru v boha

vianoce a podobne aj velka noc je aspon podla mna uz taky "znarodneny" sviatok kedy sa uz nehladi na nabozenstvo ale na zvyky
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   So september 27, 2008 12:10 am

alganor napísal:
mam mensiu otazku, tak dufam, ze mi na nu zodpoviete - ateizmus podla mnohich vykladovych slovnikov znamena odmietanie nabozenstva a vsetkych jeho prejavov a znakov.
tak mi prosim vas povedzte, preco sa ateisti davaju pochovavat, ked pochovavanie vzniklo z nabozenskych dovodov???(podla archeologickych vyskumov)
preco si na vianoce daruvaju darceky???
podobnymi otazkami by som mohol este pokracat
(neberte to ako utok, jednoducho ma to zaujma, preco sa ateisti neriadia podla toho, v co "veria")
edit:
som si spomenul este na jednu otazku: preco hovoria, ze svet vznikol nahodou, ked v nahodu neveria???(tak mi to uz aspon par hovorilo)
ako inak by si navrhoval ateistom upratat mrtve telo? Laughing Laughing
k vianociam len tolko, ze darovanie darcekov nema nic spolocne s krestanskym sviatkom ako takym...
a kto povedal, ze ateisti neveria v nahodu? Laughing ved praveze tam, kde veriaci vidi bozi zasah, ateista to pripise skor nahode...

EDIT: a este jedna vec aj mna napadla: preco krestania zapaluju na hroboch sviece, stavaju krize na razcestiach, atd... ked ide jasne o prebrate pohanske zvyky?
odpoved: je to tradicia, ktora sa da len tazko vykorenit... podobne je to s preberanim krestanskych zvykov... mimochodom, slavenie vsetkych sviatkov, a vsetky tie zvyklosti okolo su len vytvorom ludovej slovesnosti a tradicie... so skutocnymi cirkevnymi aktivitami to ma pramalo spolocne... az by si sa cudoval, kolko starsich pohanskych ritualov je v tom ukrytych...
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ

Poeet p?íspivku : 2243

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   So september 27, 2008 1:03 pm

nyar:
ved nejde len o darovanie darov
ale zeby nebol ani jeden ateista na slovensku ktory normalne travi s rodinou sviatky a pocas vianoc vykonavaju aj nejake krestanske zvyky ?
Návrat hore Goto down
alganor
Barón
Barón

Poeet p?íspivku : 725
Registration date : 06.01.2008

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   So september 27, 2008 2:16 pm

Br@no napísal:
niesom si úplne istý že či sá náhodou nepochovávalo už pred príchodom akejkoľvek cirkvy?? teda učivo sa volalo "čas popolnicových polí" Laughing a nespomínam si tam niaku vieru v boha
cirkev a nabozenstvo je rozdiel...a v skole sa nehovori vsetko....napriklad sa nehovori na fyzike, ze vlak nestoji na kolajniciach, ale sa vznasa, lebo atomy vlaku a kolajnic si pri dostatocnej blizkosti vymienaju medzi sebou tzv. virtualne fotony a tie znemoznuju priamy kontakt.
nyarlathotep napísal:
k vianociam len tolko, ze darovanie darcekov nema nic spolocne s krestanskym sviatkom ako takym...
este jedna vec aj mna napadla: preco krestania zapaluju na hroboch sviece, stavaju krize na razcestiach, atd... ked ide jasne o prebrate pohanske zvyky?
ja ani nehovorim, ze darovanie darcekov je krestansky vymysel( uz stari rimania sa na sviatky, ktore pripadali prave na 24. december obdarovavali roznymi darmi, v com sa najviac "vyzival" Caligula a preto boli povinni vsetci vyznamni rimania mu doniest darcek, inak prisli o hlavu)a to iste plati aj o ostatnom, co si spomenul....jednoducho vsetky tieto zvyky vznikli z nejakeho nabozenskeho dovodu a ak sa pevne drzime poucky, ateisti by teda nemali mat nic spolocne.
nyarlathotep napísal:
a kto povedal, ze ateisti neveria v nahodu? Laughing ved praveze tam, kde veriaci vidi bozi zasah, ateista to pripise skor nahode...
mne sa jednoducho dost casto stava, ze ked sa rozpravam s nejakym ateistom, tak hovori, ze nahoda neexistuje a vsetko je dosledkom urcitych okolnosti(napriklad, tesne skocim pred auto a ono ma nezrazi, niekto povie nahoda, niekto zas, ze vodic bol sustredeny na cestu, isiel primeranou rychlostou a mal "tvrdsie" nastavenu brzdu.)
a ked sa ich opytam, ako vznikol svet, tak vravia, ze to bola nahoda.(je tiez pravda, ze sa mi to stalo asi pri 50 ateistoch, co samozrejme nie su vsetci na svete)
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   So september 27, 2008 7:38 pm

alganor: nahoda nema s ateizmom ziadnu suvislost... tymto smerom by som sa vobec neuberal... co sa da povedat v takom pripade (auto zabrzdi a nezrazi chodca) je, ze veriaci v tom vidi zasah anjela strazneho a ateista dobry reflex u vodica... a aj to dost zovseobecnujem... skratka neexistuje ziadne pravidlo, podla ktoreho by mal ateista nevert/verit na nahodu...

a co sa tyka darcekov a vsetkych tych zvykov: ak dam niekomu darcek na narodeniny, vidim v tom len a len to, ze ho tym potesim... nezaujima akykolvek nabozensky background, pretoze som tento zvyk zbavil akehokolvek nabozenskeho aspektu... som ho skratka sekularizoval a pre mna nema absolutne ziaden vztah k nabozenstvu...

musis vidiet veci v hlbsich suvislostiach... nech uz tu mame akekolvek zvyky, ktore kdesi v praveku maju svoj povod v strachu ludi pred roznymi prirodnymi bozstvami (morena ako personifikacia zimy a smrti, perun ako symbol hromu a blesku, atd...)... v priebehu storoci nadobudli nove vyznamy, ako sa pohlad ludstva na svet racionalizoval... dnes je to uz len tradicia, lebo to robili nasi predkovia... niekto v tom vidi hlbsi nabozensky zmysel, iny v tom vidi moznost stretnut sa s rodinou a prezit par peknych chvil... uctit si predkov, atd... vobec by som to nemiesal s nejakym nabozenskym rozmerom... nevidim v tom konflikt...

darovanie darceka predsa neznamena, ze verim v boha... Laughing Laughing
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   Št november 13, 2008 4:08 pm

celkom zaujimavy clanok... co vy na to?
kód:
http://veda.sme.sk/c/4173410/naco-je-nam-nabozenstvo.html
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman

Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   Pi november 14, 2008 4:44 pm

Že také niečo sa môže vyskytnúť len na SME. Ale v podstate som si to nestihol celé prečítať lebo nestíham, tak poviem svoj názor na to niekedy večer.
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   Ut november 18, 2008 6:28 pm

na tento jeho konkrétny článok by som sa mu bez problémov podpísal...aj napriek tomu, že som veriaci...myslím si, že v tejto konkrétnej veci - pastierský list kardinála Korca - má pravdu...je to samozrejme len môj osobný postoj...

http://www.geocities.com/bezboha/

EDIT: zobrazuje to len hlavnú stránku, takže mnou spomínaný článok nájdete pod sekciou 5. IDEOLÓGIA, článok s názvom Pastierský list kardinála Korca.... Smile

OdoslaťPredmet: Re: Nábozenstvo   

Návrat hore Goto down

Nábozenstvo
Návrat hore 
Strana 14 z 16Choď na stránku : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Next

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Náboženstvá-
Prejdi na: