Historické fórum
 
DomovFAQHľadaťRegistráciaZoznam užívateľovUžívateľské skupinyPrihlásenie

Share | 
 

 zoroastrizmus

Goto down 
AutorSpráva
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
avatar

Poeet p?íspivku : 4831
Age : 34
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

OdoslaťPredmet: zoroastrizmus   Št február 21, 2008 10:18 am

Keďža ste sa pýtali, kto je zaratuštra, tak tu hodím niečo z referátov. ak potom keď zoženiem jednu knihu možno, tak pridám viac...

zatiaľ toľko:

Staré perzské náboženstvo zoroastrizmus učí, že celá existencia je ustavičným zápasom medzi bohmi a zla.
Zoroastrizmus je založený na učení Zarathuštru, perzského proroka, ktorý je na Západe známy ako Zoroaster. Predpokladaný dátum jeho narodenia sa veľmi líši a pohybuje sa medzi rokmi 1200 - 600 pred n. l.
Dnes sa k zoroatrizmu hlási asi 200 000 stúpencov: hlavné spoločenstvá sú v Iráne a Indii.
Zoroaster bol aktívny kňaz a jeho učenie sa zachovalo v 17 hymnoch - Gátach. Majú ezoterickú poetickú podobu, preto sa ťažko prekladajú, a vyvierajú zo Zoroastrovho presvedčenia, že mal víziu boha, Múdreho pána Ahuru Mazdu. Zoroastrijci uctievajú Ahuru Mazdu v "ohňových chrámoch", kde ustavične horí svätý oheň ako symbol božstva. Zoroastrijci veria, že Ahura Mazda stvoril svet a v správaní k ľuďom je absolútne dobrý. Jeho náprotivok Angra Mainju je bohom temnoty a smrti, stvoriteľom neživota, ktorý v boji s bratom vytvára búrky, mory a obludy. Tento dualizmus tvorí jadro zoroastrizmu.
Večný osud každého človeka určuje jeho výber medzi Ahurom Mazdom a Angrom Mainjuom - teda medzi dobrom a zlom. Dobrí sa tešia osobnému šťastiu v tomto živote a idú do neba, kým zlí prežívajú opak. Zoroastrijci pevne veria vo vzkriesenie, v posledný súd, muky pekla a radosti neba. Tieto viery sa jasne odzrkadľujú v eschatológii judaizmu, kresťanstva a islamu.
Mudrci, ktorí šli z Východu za hviezdou k malému Ježišovi, boli takmer určite zoroastrijci.
Zoroastrijské kňažstvo je dedičné. Po stáročia sa zachovávalo kňažskými rodinami, ktoré sú tradične pokladnicou náboženského poznania. Počas uvádzania do kňazstva iniciovaný dostáva posvätnú šnúru, čo pripomína hinduizmus, a bielu košeľu, symbolizujúcu ustavičný boj, ktorý treba zvádzať proti zlu a temnote.

Zdroje: Literatúra: Keene, M.: Svetové náboženstvá. Bratislava, Ikar, 2003

kód:
http://referaty.atlas.sk/vseobecne_humanitne/nabozenstvo/13923/

takže zatiaľ len z referátov,ale je tam všetko pravda...ak zoženiem knihu, čo sme mali na výške, tak možno niečo doplním...

tak nech sa páči digi a jančo Smile

_________________


Naposledy upravil monkeyml dňa Št september 04, 2008 1:17 pm, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
PhobosKE
Poddaný
Poddaný


Poeet p?íspivku : 8
Registration date : 02.09.2008

OdoslaťPredmet: Re: zoroastrizmus   Št september 04, 2008 11:35 am

Zaratustra vo svojej koncepcii nevedel vysvetliť zlo na svete. Ahura Mazda ako najvyššie dobro nemohol byť pôvodcom zla. Podľa Zaratustrových predstáv Ahura Mazda stvoril na začiatku dve bytosti, dvojičky: Spenta Mainju a Angra Mainju, ktoré boli plodom jeho mysle. Spenta Mainju sa rozhodol konať dobro a stal sa duchom Ahura Mazdy (v kresťanstve je to v podstate Duch Svätý) zatiaľ čo sa Angra Mainju stal predstaviteľom a pôvodcom zla. Nie preto že by bola jeho povaha zlá ale preto že si sám zvolil takúto cestu. Spenta Mainju a Angra Mainju sú dve sily ktoré neustále so sebou zápasia. Ale bez sebe nemôžu existovať treba ich vnímať ako deň a noc. Dobrí duchovia sú nazývaný améša spentovia(svätý nesmrtelní). Po boku Angra Mainju vystupujú Daevovia (démoni).

Boj medzi týmito silami ma pretrvávať naveky teda do konca sveta a koncom sveta bude keď svetlo vyhrá nad temnotou a vládca daevou Ahriman bude s nimi spálený. Pri tejto očiste ale zhorí aj celá Zem a potom sa spoji s Ormazdou(vladsa svätých nesmrtelných) v ríši svetla.


Zdrojom je stránka seriálu supernatural a čo som pozeral na wikipedii tak sa to zhoduje :-)
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
 
zoroastrizmus
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Náboženstvá-
Prejdi na: